Rólunk

A Balatonboglári Városvédő Egyesület 1991. augusztus 1-jén (Boglárka napján) alakult.
Fő tevékenysége a várost szerető erők összefogása, a történelmi, építészeti, természeti és néprajzi értékeinek megóvása, új értékek teremtése.

Olvassa el korábbi kiadványaink rövid ismertetőjét! Egyes példányok (korlátozott darabszámban) még kaphatók Kalász Józsefnél!

Fontos számunkra a közösség erősítése, a vitakultúra javítása, a társadalmi ismeretek terjesztése:
1. Életünk minőségének tudatos fejlesztése
2. A környezettudatos életmódra való nevelés
3. Az átláthatóság (transzparencia) növelése, kikényszerítése
4. A boglári emberek hatékony bevonása az őket érintő döntések előkészítésébe
5. Az ifjúság aktivizálása, bevonása a város és az egyesület életébe.

Boglárka kislány
Ha lenne egy országos felmérés arról, mi jut eszébe az embereknek Balatonboglárról, a leggyakoribb válasz valószínűleg a „Gömbkilátó” lenne. A város jelképévé vált a Xantus János Gömbkilátó, ami az 1968-as BNV ideiglenes idegenforgalmi pavilonja volt. (FIGYELEM! Elterjedt városi legenda, hogy az 1958-as Brüsszeli Világkiállításon is felállításra került a gömb, de ez nem igaz!) A 15 m átmérőjű építményt Kádár István mérnök tervezte 1963-ban, és a székesfehérvári Fémmunkás Vállalat mérnökcsapata építette, alumíniumból. A budapesti kiállítás bezárását követően a látványosság Szabó Kálmán tanácselnök közbenjárására került Balatonboglárra. A település lelkes elöljárói eredetileg üveg burkolattal tervezték felállítani a szerkezetet, benne egy csodálatos panorámát kínáló presszóval. A természeti erők, a Balatonról fújó, néha túlságosan erős szél azonban ezt nem tette lehetővé. Zics László helyi építész ötlete nyomán, a gömböt később díszkivilágítással látták el, ami mára különleges, színváltó fényjátékká alakult.  A kivilágított kilátó még a túlsó partról is jól látható tájékozódási pont.

Az építményt szemlélő érdekes geometriát figyelhet meg. 180 db. nagyobb (hatszögbe rendezett), és 60 db. kisebb (ötszögbe rendezett) háromszög elem adja ki a legtökéletesebb, csodálatos gömb formát. Egyesületként szeretnénk ugyanilyen jól láthatóan, színesen, (hiszen sokfélék vagyunk), és egymással szorosan összefogva működni. A BVE ezért választotta ezt az épített örökséget mintaként, logója megtervezésekor. 

A Gömbkilátó története a szakember szemével. Cím: Egy hely: A Gömbkilátó, Előadó: Torma Tamás